Разлика помеѓу преработките на „Дабниште“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Вардарски регион → Вардарски Регион)
с (→‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија)
Името на селото потекнува од „дабовата гора“, која постоела во околината на селото.<ref name="книгатиквеш" />
 
== ГеографиjaГеографија и местоположба ==
 
Селото се наоѓа во јужниот дел од [[Општина Кавадарци]], односно јужно од градот [[Кавадарци]], недалеку од патот што води во областа [[Витачево]].<ref name="енциклопедија">{{наведена книга|last=Панов|first=Митко|title=Енциклопедија на селата во Република Македонија |url=https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%D0%95%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%B2%D0%BE_%D0%A0%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0.pdf|accessdate=13 февруари 2018|year=1998|publisher=Патрија|location=Скопје|language=македонски|page=91}}</ref> Селото е ридско, на надморска височина од 420 метри. Од градот [[Кавадарци]], селото е оддалечено околу 9 километри.<ref name="енциклопедија" />

Прегледник