Црвена Нива: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Демографија: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: Македониja → Македонија
с (→‎Надворешни врски: Додадена категорија)
с (→‎Демографија: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: Македониja → Македонија)
 
== Демографија ==
Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|МакедониjaМакедонија, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Црвена Нива живееле 60 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":0">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_32.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 226.]</ref>
 
Според егзархискиот секретар [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Црвена Нива имало 64 [[Македонци]], под врховенството на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]].<ref name=":1">Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рр. 132-133.</ref>

Прегледник