Марко Пантани: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎1997 година: Јазична исправка, replaced: Баскијс → Баскис
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е → ) —)
с (→‎1997 година: Јазична исправка, replaced: Баскијс → Баскис)
 
=== 1997 година ===
На крајот на 1996 година, Карера тимот бил затворен, а Пантани и десет други возачи се преместиле во нов италијански тим, Меркатоне, каде Пантани бил водач. На почетокот на сезоната, тој го освоил третото место на Тур БаскијскиБаскиски земји, четвртото место на Критериум Интернационал, петтото на [[Флеш Валон]] и осмото на [[Лиеж-Бастоњ-Лиеж]].
 
Тој се вратил на Џиро по двегодишна пауза, но претрпел повреда кога црна мачка предизвикала инцидент пред него на една од првите етапи. Пантани ја завршил етапата, а потоа го одвеле во болница и не можел да го продолжи Џиро.

Прегледник