Прејди на содржината

Експериментална физика: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Тековни експерименти: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: јa → ја, Тоj → Тој
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Правописна исправка, replaced: 9-тиот век → 9 век using AWB)
с (→‎Тековни експерименти: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: јa → ја, Тоj → Тој)
Некои примери на познати проекти од експерименталната физика се:
 
* Relativistic Heavy Ion Collider кои судира тешки јони како што се јоните на [[злато]] и [[протон]]и. Се наоѓа Во [[Брукхејвенска национална лабораторија|Националната ЛабораторијaЛабораторија во Brookhaven]], во Лонг Ајленд, САД.
* HERА, која судира [[електрон]]и или [[позитрон]]и и протони, и е дел од DESY, кој се наоѓа во [[Хамбург]], Германија.
* [[Голем хадронски судирач|LHC]], или Large [[Хадрон|Hadron]] Collider, чија изградба се заврши во 2008 година, но со неочекувани одложувања. LHC започна со работа во 2008 година, но беше затворен за одржување до летото на 2009 година. ТоjТој е најенергетскиот судрувач во светот, се наоѓа во [[ЦЕРН]], на Француско-Швајцарската граница, во близина на [[Женева]]. Судрувачот стана целосно оперативен на 29 Март, 2010 година, половина подоцна од планираното.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://cdsweb.cern.ch/journal/CERNBulletin/2010/14/News%20Articles/1246424?ln=en|title=Yes, we did it!|date=2010-03-29|publisher=[[CERN]]|accessdate=2010-04-16}}</ref>
* LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory), е голем физички експеримент и опсерваторија за откривање на космички гравитациони бранови, и развивање на истите како астрономска алатка. Во моментов постојат две LIGO обзерватории: LIGO Livingston, обсерваторија во Livingston, Луизијана, и LIGO Hanford, обсерваторија во близина на Richland, [[Вашингтон (сојузна држава)|Вашингтон]].
* JWST (James Webb Space Telescope) , е планиран за лансирање во 2021. Тој ќе биде наследник на [[Хабл (вселенски телескоп)|Хабл телескопот]]. Тој ќе го истражува инфрацрвениот регион на небото. Главните цели на JWST се да се разберат почетните фази на универзумот, формирањето на галаксиите, како и формациите на ѕвезди и планети, и потеклото на животот.