Царев Врв: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎Правци за искачување: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: Oд → Од
Нема опис на уредувањето
с (→‎Правци за искачување: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: Oд → Од)
На Царев врв искачувањето може да се изврши од две страни: од [[Крива Паланка|кривопаланечкиот]] манастир [[Св. Јоаким Осоговски]] и од [[Кочанско]] преку [[Пониква]].<ref>[http://www.mkdmount.org/planini/planini2.html ИСТОЧНА МАКЕДОНИЈА, ОСОГОВСКИ ПЛАНИНИ, www.mkdmount.org]</ref>
 
Од [[Крива Паланка]] до манастирот [[Св. Јоаким Осоговски]] се патува пеш или со сопствено возило по асфалтен пат во должона 3 км. Маркацијата ПМ започнува од манастирот и спрема Царев Врв води преку селото [[Варовиште]], Ловечка куќа и [[Калин Камен (врв)|Калин Камен]]. Од Ловечката куќа до врвот се оди по ливади. Планинарската патека е долга околу 25 км во еден правец за кои ви се потребни 5 часа. Покрај патеката има повеќе извори и чешми, а таа е просечно напорна.
 
Откај [[Кочанско]] маркацијата ПМ започнува од крајот на [[Кочани]], крајот на улицата “14-та бригада“ продолжува под градската депонија, над село [[Црвена Нива]] минува преку пошумен дел со [[бреза]] и [[бор (дрво)|бор]] сè до [[асфалт]]от, минува покрај чешмата З’мбoва. Потоа продолжува покрај ''Дл’га ридина'' сè до асфалтот. Сечејќи го асфалтниот пат продолжува преку Лешки рид. Некаде 500 метри пред Шумската куќа на [[ЈП Македонски шуми]] излегува на асфалтен пат, продолжува по него. После 200 метри од Шумската куќа се напушта асфалтниот пат (десно), се продолжува по стариот пат за Пониква. Од [[Кочани]] до Пониква потребни се 5 часа. Оние кои имаат сопствено возило можат да дојдат до Пониква која е оддалечена 20 км, по асфалтен пат.

Прегледник