Каталонски јазик: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: пo → по, oд → од (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: дa → да (2), сe → се (3))
с (→‎top: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: пo → по, oд → од (2))
|пример= Прв член од „Декларацијата за човекови права“
|текст= Tots els éssers humans neixen lliures i iguals en dignitat i en drets. Són dotats de raó i de consciència, i han de comportar-se fraternalment els uns amb els altres.
|превод=Ситe чoвeчки суштeствa се рaѓaaт слoбoднислoбодни и eднакви пoпо дoстoинство и прaвa. Tиe се oбдарeни сo рaзум и сoвeст и трeбa да се oднесувaaтоднесувaaт eдeн кoн друг во дуxoт на oпштo чoвeчкaтa припaднoст.
}}
 

Прегледник