Разлика помеѓу преработките на „C (програмски јазик)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Понатамошно развивање: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: сe → се
с (Правописна исправка, replaced: лабарат → лаборат (2))
с (→‎Понатамошно развивање: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: сe → се)
Програмскиот јазик Ц не бил посебно популаризиран од никого. Тој самиот се наметнал меѓу програмерите без никакво рекламирање, така што и самиот автор бил изненаден кога видел колку неговиот јазик станал популарен.
 
Од PDP 11 Ц се проширил на мини компјутерите, а потоа и на микро компјутерите. Тој е основно орудие на многу познати програмерски куќи како што сeсе: Ashton Tate, Microsoft, Digital Research, DEC, AT&T итн.
 
== Особености ==

Прегледник