Каталонски јазик: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: вo → во (2), нa → на (2), нe → не
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
с (Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: вo → во (2), нa → на (2), нe → не)
|nativename=Català
|states=Шпанија<br />Франција<br />Италија<br />Андора
|region=Во [[Шпанија]]:</br />[[Балеарски Острови]], [[Каталонија]], [[Валенсија (автономна заедница)|Валенсија]], [[Арагон]], [[Мурсија (автономна заедница)|Мурсија]]</br />Во [[Франција]]:</br />[[Северна Каталонија]]</br />Во [[Италија]]:</br />градот [[Алгуер]]</br />Во [[Андора]]
|speakers=9,1 милиони
|iso1=ca|iso2=cat|iso3=cat|lc1=cat|ld1=Каталонски|ll1=Catalan language
|fam7=[[Источноибериски јазици|Источноибериско]]
|rank=93
|nation=Во [[Шпанија]]:</br />[[Каталонија]], [[Валенсија (автономна заедница)|Валенсија]], [[Балеарски Острови]]</br />Во [[Италија]]:</br />[[Алгуер]]</br />Во [[Андора]]
|agency=[[Institut d'Estudis Catalans]]<br />[[Acadèmia Valenciana de la Llengua]]
|map = Catalan_Countries.svg
|пример= Прв член од „Декларацијата за човекови права“
|текст= Tots els éssers humans neixen lliures i iguals en dignitat i en drets. Són dotats de raó i de consciència, i han de comportar-se fraternalment els uns amb els altres.
|превод=Ситe чoвeчки суштeствa сe рaѓaaт слoбoдни и eднaквиeднакви пo дoстoинствoдoстoинство и прaвa. Tиe сe oбдaрeни сo рaзум и сoвeст и трeбa дa сe oднeсувaaтoднесувaaт eдeн кoн друг вoво дуxoт нaна oпштo чoвeчкaтa припaднoст.
}}
 
'''Каталонски''' се изговара (''català'' {{IPA2|kətəˈla}} or {{IPA|[kataˈla]}}) е [[Романски јазици|романски јазик]] и национален јазик на [[Андора]] и на [[Балеарски Острови|Балеарските Острови]], [[Каталонија]], [[Валенсија (автономна заедница)|Валенсија]] и во [[Италија|италијанскиотиталија]]нскиот [[град]] [[Алгуер]]. Исто така е зборуван во [[Арагон]] и [[Мурсија (автономна заедница)|Мурсија]] во [[Шпанија]] и во регионот [[Русилион]] во јужна [[Франција]]. Каталонскиот јазик се пишува со [[латиница|латиничната]] [[каталонска азбука]] која е многу слична на [[шпанска азбука|шпанската]], со елементи од [[француска азбука|француската]].
 
== Поврзано ==
* [[Правопис на каталонскиот јазик]]
* [[Фонологија на каталонскиот јазик]]
 
 
{{ИЕ-јазик-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Каталонски јазик| ]]

Прегледник