Разлика помеѓу преработките на „Тетрархија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 39 бајти ,  пред 4 месеци
с
Јазична исправка, replaced: Константинопол → Цариград (3)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Сасанидското царство → Сасанидското Царство)
с (Јазична исправка, replaced: Константинопол → Цариград (3))
 
{{Политики на Стариот Рим}}
'''Тетрархија''' (од грчки: τετρα-четири i αρχη-влада, власт) претставува систем на владеење во кој власта се дели помеѓу четворица владетели.
[[Податотека:Venice – The Tetrarchs 03.jpg|мини|лево|260п|Четирите тетрарси - прегрнати во обид да се прикаже еднаквоста на владетелите и единството на Царството. Скуптурата потекнува од КонстантинополЦариград (датирдат. од IV век). Се наоѓала на царигратскиот Капитол. Денес се наоѓа на југозападниот агол на базиликата [[Св. Марко (Венеција)|Св. Марко]] во [[Венеција]], каде била пренесена во [[1204]] како плен од [[Четврта крстоносна војна|Четвртата крстоносна војна]]]]
[[Податотека:Tetrarchy map3.jpg||мини|лево|260п|Карта на Римското Царство на кое се покажани диоцените на четворицата тетрарси.]]
== Поврзано ==
* [[Римско Царство]]
* [[Падот на КонстантинополЦариград(1204)|Падот на КонстантинополЦариград (1204)]]
 
== Наводи ==

Прегледник