Разлика помеѓу преработките на „Османлиски војни во Европа“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Подем на Отоманското Царство: Јазична исправка, replaced: Константинопол → Цариград
с (→‎Сулејман Величествениот: Јазично подобрување, replaced: трон → престол)
с (→‎Подем на Отоманското Царство: Јазична исправка, replaced: Константинопол → Цариград)
| Султани=8
}}
Подемот на Отоманското Царство (1299-1453) се однесува на периодот кој започнал со слабеење на Селџучкиот Султанат кон почетокот на 14 век, а завршил со пропаѓањето на Византиското Царство по падот на КонстантинополЦариград во 1453 година. Војни во Европа се:
*[[Косовска битка]]
*[[Маричка битка]]

Прегледник