Разлика помеѓу преработките на „Ӆ“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 18 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎top: Исправка на име на предлошка, replaced: {{Никулец за кирилична буква}} → {{кирилица-никулец}}
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: самиски → лапонски)
с (→‎top: Исправка на име на предлошка, replaced: {{Никулец за кирилична буква}} → {{кирилица-никулец}})
'''Буквата Ӆ''' е дел од [[кирилица|кириличната несловенска азбука]]. Буквата ја користи [[клидинсколапонски јазик|клидинсколапонскиот јазик]]. Потекнува од кириличната буква Л со одредени измени. Буквата има звучна вредност /ɬ/.
 
{{кирилица-никулец}}
{{Никулец за кирилична буква}}

Прегледник