Разлика помеѓу преработките на „1224“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 6 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎Настани: Јазична исправка, replaced: кампања → поход
с (→‎Настани: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга)
с (→‎Настани: Јазична исправка, replaced: кампања → поход)
== Настани ==
 
* [[февруари]] - Во [[Карион де лос Кондес|Карион]] кралот на [[Кралство Кастиља|Кастиља]], [[Фернандо III Кастилски|Фердинанд III]], објавува дека има намера да продолжи со „[[Реконквиста]]“ против [[ел-Андалус]].<ref name="Linehan1999">{{Наведена книга|title=The New Cambridge Medieval History c.1198-c.1300|year=1999|publisher=Cambridge University Press|isbn=0-521-36289-X|pages=668–699 [672]|first=Peter|last=Linehan|editor=Abulafia, David |department=Chapter 21: Castile, Portugal and Navarre}}</ref> Истата година, [[Алмохадска династија|алмохадскиот калиф]] [[Јусуф II ел-Мустансир]] умира и е наследен од [[Абу Мухамед ел-Вахид]], но во ел-Андалус, двајца претенденти, исто така, ги бараат своите права на престолот. Оваа политичка нестабилност на муслиманската страна му овозможува на кастилискиот принц победоносно да јаго започне својатасвојот кампањапоход во октомври, со освојувањето на [[Кесада]], [[Шпанија]].
* Последните муслимански жители се протерани од [[Сицилија]] и [[Малта]].
* [[Ливонска крстоносна војна]]: Ливонските браќа на мечот ги поразуваат [[Естонци]]те. Со предавањето на тврдината [[Тарту]], само островите на [[Саремаа]] и [[Муху]] остануваат под контрола на [[Естонија]].

Прегледник