Прејди на содржината

Повардарска епархија: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Велес како архијерејско седиште: Јазично подобрување, replaced: трон → престол
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: археолошки локалитети → археолошки наоѓалишта)
с (→‎Велес како архијерејско седиште: Јазично подобрување, replaced: трон → престол)
Од досегашните познати историски податоци се дознава дека Велес имал свој епископ за време на [[Охридскиот архиепископ Хоматијан]] ([[1215]] - [[1234]]). Сепак до [[1661]] г. нема сигурни податоци за другите велешки епископи. Постојат повеќе причини зошто е тоа така: на прво место е влијанието на политичките околности, а потоа, се разбира и црковните состојби во [[Охридската архиепископија]]. Епископите често биле присилно сменувани, од кои некои биле само по една година. Но од втората половина на XVII век веќе се познати приличен број имиња на велешки епископи кои во продолжение ќе ги именуваме:
 
Најстар историски извор за антитурското раздвижување во [[Велес]] постои од крајот на [[XVI век]]. Бунтот бил предводен од страна на тогашниот [[Охридски архиепископ Варлаам]], кој на [[Архиепископскиот тронпрестол]] дошол по смртта на [[Атанасиј I]], познатиот организатор за кревање на општобалканско востание за чија реализација барал помош од европските држави. [[Архиепископот Варлаам]] по сè изгледа активно продолжил по стапките на својот претходник, но сето тоа било со краток век. Во [[1598]] год., бил фатен и погубен од [[јаничар]]ите во [[Велес]].
 
# Данаил се спомнува во [[1641]] и [[1661]] г., како поранешен велешки епископ.