ISO 3166-2: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: алфанумерички → азбучнобројчен
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: креиран → создаден)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: алфанумерички → азбучнобројчен)
'''ISO 3166-2''' претставува втор дел од [[ISO 3166]] стандардот. Тоа е систем што е создаден за кодирање на имињата на административните единици на [[држава|државите]] (ентитетите) и независните територии.
 
Целта на овој стандард е да втемели меѓународна серија кратенки за населените места, што би се употребувале на налепниците за пакување, на контејнерите, магацините и слично; во секоја прилика каде што краткиот алфанумеричкиазбучнобројчен код може да послужи за целосна идентификација на одредена локација, и тоа на соодветен и помалку двосмислен, односно нејасен начин, отколку кога би се користело целосното име на одредено [[населено место]], односно назив на административната единица.
 
Постојат над 4000 различни кодови за исто толку административни единици ширум светот, според административната поделба во секој земја.

Прегледник