Разлика помеѓу преработките на „Лукас Подолски“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ]]) e → ]]) —
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ]]) e → ]]) —)
}}
 
'''Лукас Подолски''' (роден на [[4 јуни]] [[1985]] година во [[Гливице]], [[Полска]]) e [[Германија|германски]] [[фудбалер]] со [[Полска|полско]] потекло кој во моментов настапува за јапонскиот клуб Висел Кобе како напаѓач. Тој е син на поранешниот полски фудбалер Владемар Подолски. Иако Лукас е роден во [[Полска]], тој настапува за репрезентацијата на Германија, каде неговото семејство се преселило кога тој имал само 2 години. Израснал во градот [[Бергхајм]].
 
Своето деби во [[Фудбалска репрезентација на Германија|националниот тим на Германија]] го имал на [[6 јуни]] [[2004]], на возраст од 19 години, против [[Фудбласка репрезентација на Унгарија|Унгарија]] во пријателски натпревар одигран во [[Кајзерслаутерн]].

Прегледник