Прејди на содржината

Ихтис: Разлика помеѓу преработките

Одземени 22 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: неколку пати → неколкупати)
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Отповикано Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
* ΣΩΤΗΡ (Sōtér »Спасител«)
 
 
== Историја ==
 
Во историјата сѐ уште не е познато дали христијаните биле први кои се служеле со овој знак за распознавање. Овој симбол се поврзува со [[Афродита]], [[Атаргатис]], [[Дагон]], [[Ефес]], [[Изида]], [[Делфин]], и [[Пелагија]].<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://www.religioustolerance.org/chr_symb.htm |title=Fish (ichthus), cross, and crucifix |accessdate=2009-04-27 |publisher=religioustolerance.org}}</ref>. Барбара Вокер, во нејзината книга ''The Woman's Dictionary of Symbols and Sacred Objects'', пишува дека ихтисот бил син на морето на божицата Атаргатис и дека се користел како симбол на сексуалноста и плодноста.
Анонимен корисник