Разлика помеѓу преработките на „Викторија (Австралија)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Стилска исправка, replaced: 7 год. → 7 г.
с (Стилска исправка, replaced: 7 год. → 7 г.)
''Оваа страница се однесува на австралиската сојузна држава Викторија. За друго значење види [[Викторија (појаснување)]].''
[[Податотека:Flag of Victoria (Australia).svg|мини|Знаме на Викторија]]
'''Викторија''' ({{lang-en|Victoria}}) е една од шестте сојузни држави во Австралија. Најмалата држава е по површина на Австралиското копно, со 237.629 квадратни километри, и е најгуста по население, со 5.205.200 жители во 2007 год&nbsp;г.<ref>[http://www.abs.gov.au/ausstats/abs@.nsf/mf/3101.0/ Статистики]</ref> Главен град на Викторија е [[Мелбурн]], во кој живеат скоро 70% од сите Викторијци.
 
== Историја ==
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{Австралија-гео-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Викторија (Австралија)| ]]
[[Категорија:Сојузни држави и територии на Австралија]]

Прегледник