Разлика помеѓу преработките на „Чикашки универзитет“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Основање - 1910-тите години: stub sorting, replaced: -ви Октомври → октомври
с (→‎Основање - 1910-тите години: Правописна исправка, replaced: петиот → петтиот)
с (→‎Основање - 1910-тите години: stub sorting, replaced: -ви Октомври → октомври)
=== Основање - 1910-тите години ===
 
Универзитетот во Чикаго е создаден и здружен како мешана ( заедничко образование за момчиња и девојчиња), световна институција во 1890 година од Американското Баптистичко Образовно општество и донација од нафтениот магнат и филантроп Џон Д. Рокфелер. Излегол од истоимениот Баптистички Универзитет кој во 1886 година бил затворен поради финансиски проблеми. Вилијам Рејни Харпер станал првиот претседател на модерниот универзитет на 1 Јули 1891 година, а првите предавања се одржале на 1-ви Октомвриоктомври 1892 година.
 
Училиштето за бизнис е основано во 1898 година, а правното училиште во 1902 година. Харпер починал во 1906 година и бил заменет од три претеседатели во серија чиишто мандати траеле до 1929 година. За време на овој период бил основан Ориенталниот институт.

Прегледник