Орман (Петричко): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Османлиско Царство: Стилска исправка, replaced: Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ , издадена во [[Цариград
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Османлиско Царство: Стилска исправка, replaced: Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ , издадена во [[Цариград)
Селото се споменува во османлиски дефтери од [[1570]] година, 1664-1665 година. Според првиот дефтер, во селото живееле 56 христијански и 2 муслимански семејства<ref>Турски документи за историјата на македонскиот народ. Опширни пописни дефтери од XVI век за Кустендилскиот санųак, Т.V/3, Скопје, 1982, стр.566 – 567</ref>. Според народната традиција, селото првично се наоѓало на 3 километри североисточно од денешната местоположба - во месноста Богоево, но во 18 век било запалено од Турците од селото Ѓорѓево и раселено. Подоцна се појавило на денешното место како чифлик под името Орман.
 
Во текот на 19 век, селото е чисто македонско, и припаѓа на [[Петричка каза|Петричката каза]]. Во „[[Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника]]“ ,се издаденавели во [[Цариград]]дека во [[18781873]] година и статистиката на машкото население од [[1873]],г. Орман чифлик се состоело од 35 куќи од кои 132 [[Македонци]]<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref>Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 148 – 149.</ref>
 
Во 1891 година [[Георги Стрезов]] за селото напишал:

Прегледник