Разлика помеѓу преработките на „Југоисточен Регион“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 10 месеци
с
Правописна исправка, replaced: Вардарски регион → Вардарски Регион, Источен регион → Источен Регион, Југоисточен регион → Југоисточен Рег
с (Правописна исправка, replaced: Вардарски регион → Вардарски Регион, Источен регион → Источен Регион, Југоисточен регион → Југоисточен Рег)
}}
 
'''Југоисточен Регион''' — еден од осумте статистички и плански региони на [[Македонија]].<ref>[http://biznis24.com.mk/node/5045 Македонија и официјално поделена на региони]</ref> Овој регион граничи со [[Вардарски регионРегион|Вардарскиот]] и [[Источен регионРегион|Источниот регион]].
 
Регионот ги опфаќа Струмичко-радовишката и Гевгелиско-Валандовската котлина, односно сливното подрачје на Струмичката река и долното сливно подраќје на реката Вардар. Неговата површина е 2.739 квадратни километри или 11 проценти од територијата на Република Македонија.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.rdc.mk/southeastregion/index.php Центар за развој на Југоисточен регионРегион]
 
== Наводи ==

Прегледник