Кепреш: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 655 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Khepresh“)
 
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Blue_crown.svg|мини| Кепреш, сината круна на Египет]]
'''Кепреш''' ( ''ḫprš'' ) била древна египетска кралска круна. Исто така е позната како '''сина круна''' или '''воена круна'''. [[Фараон|Фараоните]] од Новото [[Ново Кралство|КралствотоНовото Кралство]] честопати се прикажани како ја носат во битка, но исто така често се носело и на церемонии. <ref>e.g. Myśliwiec, Karol, ''Eros on the Nile'', Cornell University Press 2004, p.14</ref> Многумина порано ја нарекувале воена круна, но современите историчари се воздржуваат од тоа така да ја дефинираат. <ref>Kuhrt, Amélie, ''The Ancient Near East: C.3000–330 B.C.'', Taylor & Francis 1995, p.190</ref>
 
Сè уште не е пронајден оригинален пример за кепреш. Врз основа на античките уметнички претстави, некои египтолози претпоставуваат дека кепрешот бил направен од кожа или зацврстена ткаенина <ref>Maisels, Charles Keith, ''Early Civilizations of the Old World'', Routledge 2001, p.60</ref>. Со оглед дека ''дешрет'' (црвена круна) и ''хеџет'' (бела круна) очигледно биле ткаени од некакво растително влакно, круговите или прстените што ги украсуваат античките уметнички претстави на кепреш може наместо тоа да укажуваат на редовната низа на хексагонални дупки на [https://www.triaxial.us/Images/BasicR%20pat.jpg отворено триаксијално ткаење] . Како и со многу други кралски круни, [[уреус]] (кобра) била закачена на предниот дел на кепрешот како симбол на власта.<gallery>
==Галерија==
Податотека:Akhenaten with blue crown.jpg|Фараонот [[Akhenaten|Ахенатон]]
<gallery>
Податотека:Egypte louvre 173.jpg|Статуетка Ахенатен и [[Nefertiti|Нефертити]]
Податотека:TutanhkamunAkhenaten Shabtiwith blue crown.jpg|ТутанкамонФараонот [[Ushabti|ушабтиАхенатон]]
Податотека:HeadEgypte oflouvre Tutankhamun MET DT546173.jpg|Статуетка на Ахенатен и [[Tutankhamun|ТутанкамонНефертити]]
Податотека:OpeningTutanhkamun of the Mouth - Tutankhamun and AjaShabti.jpg|Тутанкамон [[Ay|Ајушабти]] десно.
Податотека:Head of Tutankhamun MET DT546.jpg|[[Тутанкамон]]
Податотека:Egyptian - The Head of a Statue of Amenhotep III, Re-Carved for Ramesses II - Walters 22107 - Three Quarter Right.jpg|Оваа статуа го прикажува [[Amenhotep III|Аменхотеп III]] (обновен како [[Ramesses II|Рамесес Втори]] ) како носи круна на хепреш. [[Walters Art Museum|Музеј на уметноста Волтерс]], [[Baltimore|Балтимор]] .
Податотека:NectaneboIIOpening of the Mouth -StatueHead MuseumOfFineArtsBostonTutankhamun and Aja.pngjpg|[[NectaneboАј II(фараон)|Нектанебо IIАј]] десно.
Податотека:Egyptian - The Head of a Statue of Amenhotep III, Re-Carved for Ramesses II - Walters 22107 - Three Quarter Right.jpg|Оваа статуа го прикажува [[Amenhotep III|Аменхотеп III]] (обновен како [[Ramesses II|Рамесес Втори]] ) како носи круна на хепрешкепреш. [[Walters Art Museum|Музеј на уметноста Волтерс]], [[Baltimore|Балтимор]] .
Податотека:Thutmosis IV wearing the blue war crown of Egypt.jpg|[[Thutmosis IV|Тутмоза IV]] носи сина воена круна на Египет
Податотека:NectaneboII-StatueHead MuseumOfFineArtsBoston.png|[[Нектанебо II]]
Податотека:Thutmosis IV wearing the blue war crown of Egypt.jpg|[[Thutmosis IV|Тутмоза IV]] носи сина воена круна на Египет
</gallery>
 
== Наводи ==
== Исто Поврзановиди ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Староегипетска култура]]
* Атеф - Хеџет круна со пердуви идентификувани со [[Озирис]]
* Дешрет - Црвена круна на Долен Египет
* Хеџет - Бела круна на Горниот Египет
* N-црвена круна (n хиероглиф)
* Псхент - Двојна круна на Долен и Горн Египет
* [[Уреус|Уреј]] - одгледување кобра
 
== Наводи ==
<references />
[[Категорија:Круни]]

Прегледник