Марко Пантани: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е → ) —
с (Јазично подобрување, replaced: лидер → водач (4))
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е → ) —)
 
[[Податотека:Marco_Pantani_-_Giro_d'Italia_(16384453148).jpg|мини|250x250пкс| Марко Пантани на [[Џиро д’Италија]] ]]
'''Марко Пантани''' ( {{Lang-it|Marco Pantani}} ; [[13 јануари]] [[1970|1970 година]] - [[14 февруари]] [[2004|2004 година]]) е поранешен [[италија]]нски професионален [[Велосипедизам|велосипедист]], еден од најдобрите во историјата на професионалниот [[велосипедизам]]. Тој го достигнал врвот на својата кариера во [[1998|1998 година]] со освојување на [[Тур де Франс]] и [[Џиро д’Италија]]. Со тие победи, тој станал вториот Италијанец што триумфирал на двете најважни трки во истата година. Пред него, во тоа успеал само [[Фаусто Копи]].
 
Завојот што Пантани го носел на главата бил причина за неговиот прекар ''Гусар'' ( {{Lang-it|Il Pirato}}) по што бил познат во светот. Во [[1999|1999 година]] тој паднал на антидопинг тестот на крвта и бил отстранет од Џира. Поради тоа, тој бил под голем притисок од неговиот клуб и медиумите. Во [[2004|2004 година]] тој се самоубил со голема доза [[кокаин]].

Прегледник