Разлика помеѓу преработките на „Разговор:Андора“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 896 бајти ,  пред 8 месеци
→‎Андора: ново заглавие
(→‎Андора: ново заглавие)
 
*'''март''' име на месец со кое не почнува реченица, со мала буква.
<small>''Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--[[User:Brest-bot|Brest-bot]] <small>([[User talk:Brest-bot|разговор]])</small> 08:20, 25 јули 2009 (UTC), управуван од [[Корисник:Brest|Brest]].''</small>
 
== Андора ==
 
Имињата, чиј изговор отстапува од третосложното акцентирање, би требало во статиите да бидат означени со акцент, ако не во главното име, тогаш на некој друг начин, на пример во заграда: (изговор: Андо́ра) или (изговор: Анд'ора) [{{Правопис 2017|страница=291}}] . Ако се употребат кирилските акцентирани букви (а́ е́ и́ о́ у́ р́), тогаш, тоа нема да пречи ни при пребарување, бидејќи Андо́ра има иста вредност како и Андора. --[[User:Горец|Горец]] <small>([[User talk:Горец|разговор]])</small> 18:39, 28 јануари 2021 (CET)
190

уредувања

Прегледник