Разлика помеѓу преработките на „Разговор:Еквадор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
→‎Еквадор: ново заглавие
с (Бот менува: мапа -> карта, мапи -> карти)
(→‎Еквадор: ново заглавие)
 
 
<small>''Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--[[User:Brest-bot|Brest-bot]] <small>([[User talk:Brest-bot|разговор]])</small> 16:45, 7 август 2010 (CEST), управуван од [[Корисник:Brest|Brest]].''</small>
 
== Еквадор ==
 
Имињата, чиј изговор отстапува од третосложното акцентирање, би требало во статиите да бидат означени со акцент, ако не во главното име, тогаш на некој друг начин, на пример во заграда: (изговор: Еква́дор) или (изговор: Екв'адор). Ако се употребат кирилските акцентирани букви (а́ е́ и́ о́ у́ р́), тогаш, тоа нема да пречи ни при пребарување, бидејќи Еква́дор има иста вредност како и Еквадор. --[[User:Горец|Горец]] <small>([[User talk:Горец|разговор]])</small> 18:34, 28 јануари 2021 (CET)
190

уредувања

Прегледник