Разлика помеѓу преработките на „Марти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 5 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: јануари, 1 → јануари 1
с (→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: јануари, 1 → јануари 1)
 
| caption = Филмскиот плакат
| director = [[Дилберт Мен]]
| producer = Харолд Хешт</br />Бурт Ланчестер
| screenplay = Педи Чаевски
| story = Педи Чаевски
| starring = [[Ернест Борџнајн]]</br />[[Бетси Блер]]</br />Џо Мантел</br />Френк Сјутон</br />Керен Стил</br />Истер Минкиоти</br />Августа Сиоли
| music = Рој Веб
| cinematography = Џозеф Лашел
| language = [[Англиски јазик|Англиски]]
| budget = [[Американски долар|$]]343,000
| gross = $2,000,000 (US)<ref>''Топ Бокс Офис Хитови во 1955'', 25 јануари, 1956</ref>
}}
 
'''Марти''' е [[америка]]нски [[филм]] од [[1955]], режиран од [[Дилберт Мен]]. Сценариото било напишано од Педи Чаевски, односно проширено од неговиот истоимен телевизиски филм од 1953. Во главните улоги на филмот глумат [[Ернест Борџнајн]] и [[Бетси Блер]]. Покрај [[Оскар за најдобар филм|оскарот за најдобар филм]], филмот имал голем успех и на светско ниво, постанувајќи втор американски филм кој освоил [[Златна Палма]] на [[Кански филмски фестивал|Канскиот филмски фестивал]]. „Марти“ и „[[Изгубен викенд]]“ ([[1945]]) се единствените филмови кои ги освоиле најпрестижните награда на овие две организации.
 
{{САД-филм-никулец}}

Прегледник