Разлика помеѓу преработките на „Знаме на Монголија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Форматна исправка на датуми, replaced: февруари]], 1 → февруари [[1
с (Bot: Migrating 49 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q165552 (translate me))
с (Форматна исправка на датуми, replaced: февруари]], 1 → февруари [[1)
 
}}
 
'''Знамето на [[Монголија]]''' било усвоено на [[12 февруари]], [[1992]]. Денешното знаме е слично со знамето од [[1949]], а разликата е во тоа што отстранета е петокраката. Знамето е составено од три еднакви вертикални полиња, во црвена, сина и црвена боја. На левото црвено поле има [[Сојомбо симбол]]<ref>[[Montsame News Agency]]. ''Mongolia''. 2006, ISBN 9992906278, p. 8</ref>- односно наредени геометриски фигури што претставуваат [[оган]], [[месечина]], [[земја]], [[вода]] и знакот [[јин-јанг]].
 
== Историски знамиња ==
 
[[Категорија:Национални симболи на Монголија]]
 
[[Категорија:Државни знамиња во Азија|М]]

Прегледник