Разлика помеѓу преработките на „Американец во Париз“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
Форматна исправка на датуми, replaced: април, 2 → април 2
с (Форматна исправка на датуми, replaced: април, 2 → април 2)
 
| language = [[Англиски јазик|Англиски]]
| budget = [[Американски долар|$]]2,723,903
| gross = $4,500,000<ref>[http://www.the-numbers.com/movies/1951/0AAIP.php Бокс Офис информации за „Американец во Париз“.'']. Проверено на 13 април, 2012.</ref>{{br}}$8,005,000 {{small|(ренти низ цел свет)}}
}}
'''Американец во Париз''' е [[америка]]нски [[Музички филм|музички]] [[филм]] на „[[Metro-Goldwyn-Mayer|MGM]]“ од [[1951]], инспириран од истоимената оркестарска композиција на [[Џорџ Гершвин]]. Во улогите играат [[Џин Кели]], [[Лесли Керон]], [[Оскар Ливант]], [[Џорџис Гаетреј]] и [[Нина Фоч]], а филмот бил сниман во [[Париз]]. Исто така, филмот е режиран од [[Винсент Минели]] според кратко сценариот на Алан Џеј Лернер.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Филмови од 1951 година]]
[[Категорија:Американски филмови]]

Прегледник