Разлика помеѓу преработките на „Абуџа“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 8 месеци
с
→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: декември]], 1 → декември [[1
с (Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести (2))
с (→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: декември]], 1 → декември [[1)
[[Податотека:Locator Map Abuja-Nigeria.png|right|thumbnails|250px|Местоположбата на Абуџа во Нигерија.]]
 
'''Абуџа''' е [[главен град]] на [[Нигерија]]. Има околу 2,5 милиони жители. Градот е сместен во Федералната престолнинска територија (ФПТ). Абуџа остана главен град на Нигерија на [[12 декември]], [[1991]] година, на местото на дотогашниот главен град [[Лагос]].
 
== Опис ==

Прегледник