Џовани Борџија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: јуни]], 1 → јуни [[1
с (Додадена категорија using AWB)
с (→‎top: Форматна исправка на датуми, replaced: јуни]], 1 → јуни [[1)
 
[[Податотека:Buch2-318.jpg|мини|десно|200п|Наводен портрет на Џовани Борџија]]
'''Џовани Борџија''' (на [[шпански]]: Хуан), бил втор војводата од Гандија (1477 - [[14 јуни (починале)|14 јуни]], [[1497]]) бил син на [[Папа Александар VI|Папата Александар VI]] и брат на [[Чезаре Борџија]], [[Хофре Борџија]] и [[Лукреција Борџија]]. Џовани бил второ дете, од четирите деца, на [[Папа Александар VI|Папата Александар VI]] и неговата љубовница Ваноза Катанеј <ref>Christopher Hibbert: The Borgias and their enemies. Harcourt, Inc. 2008, p. 30</ref><ref>Sarah Bradford: Cesare Borgia. His Life and Times. London 1876, p. 17</ref>.
 
Џовани Борџија најверојатно роден во [[Рим]]. Тој се оженил со Марија Енрикез де Луна. Тој бил војводата од Гамдија, војводата од Сеса, гувернер на Свети Петар и гонфалониер и капетан - генерал на Црквата. Тој бил убиен ноќта на [[14 јуни (починале)|14 јуни]] [[1497]] во [[Рим]]. Неговото тело било пронајдено во реката [[Тибар]] со 30 недопрени златни дукати, кои укажуваат дека станува збор за политичка ликвидација. Неговиот придружник исто така бил убиен, па немало сведоци на убиството <ref>Sabatini, II.4.</ref>. Поради недостаток на извори не може да се утврди главниот инспиратор на атентатор. Се посочуваат повеќе непријатели на Џовани и [[Папа Александар VI|Папата Александар VI]], а според една верзија зад неговото убиство стои неговиот брат [[Чезаре Борџија]].

Прегледник