Разлика помеѓу преработките на „Фердинанд II (Свето Римско Царство)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Рани години: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден
с (→‎Цар и Триесетгодишна војна: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач)
с (→‎Рани години: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден)
== Рани години==
 
Фердинанд биле роден во грац во 1578 година како син на [[Карло II (надвојвода од Австрија)|Карло II]] и [[Марија Ана Баварска]]. Своето образование го завршил во Инголштат. По крајот на школувањето во [[1595]] година започнал да управува со своите наследни територии кои тогаш биле управувани од страна на неговиот роднина, [[Максимилијан III (надвојвода од Австрија)|Максимилијан III]]. По преземањето на должноста започнал големо протерување на некатоличкото население.
 
== Крал на Бохемија ==

Прегледник