Румињахуи: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
с (Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден)
[[Податотека:Ruminahui Otavalo.jpg|thumb|200px|Споменик на Румињахуи во [[Еквадор]].]]
 
'''Румињахуи''' (роден во [[15 век]], умрел на [[25 јуни]] [[1535]]) бил [[Инка]] генерал кој по смртта на [[Сапа Инка]] [[Атахуалпа]] го продолжил отпорот против [[Шпанско освојување на Империјата на Инките|шпанската инвазија]] во [[Тавантинсују]] во [[1533]].
 
Румињахуи биле роден во [[Пиларо]] и родно име му било ''Ати II Пилахуаско''. Историчарите кои се занимаваат со историјата на Инките, веруваат дека овој бил полубрат на [[Атахуалпа]]. Некогото име на [[кечуански јазик]] значи „лице од камен“
 
== Поврзано ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Инки]]

Прегледник