Марсел Дишан: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Творештво: Јазична исправка, replaced: креиран → создаден)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден)
 
==Животопис==
Тој биле роден во семејство кое негувало љубов кон уметноста. Од седумте деца на Дишан, Ежена и Луси, четири од нив станале успешни уметници. Марсел Дишан го напуштил родителскиот дом кога имал десет години и тргнал во потрага на [[образование]]. Во следните седум години поминал во интернат, во кој најголемо внимание му давал на интелектуалниот развој. Иако не бил еден од најдобрите ученици, сепак бил добитник на награди по [[математика]] и цртање. На возраст од четиринаесет години сериозно започнал да се работи на [[портрет]]и на своите сестри и [[пејзаж]]и во [[Импресионизам|импресионистички]] стил. Година дена студирал [[сликарство]] на Академијата Јулиус, макар што  повеќе време поминал во играње [[билијард]] и цртање стрипови.
 
Во романот „[[Надја]]“, [[Андре Бретон]] го опишува Дишан како „најнеобичниот, најреткиот, најнепостојнаиот, најсоблазителниот човек“.<ref>Андре Бретон, ''Надја''. Скопје: Магор, 2009, стр. 31.</ref>

Прегледник