Прејди на содржината

Лав III Сириец: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Рани години: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден
[проверена преработка][проверена преработка]
с Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга (3)
с →‎Рани години: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден
Ред 36:
== Рани години ==
 
Вистинското родено име на Лав најверојатно било Конон. По народност е Сириец од скромно селско потекло. Лав биле роден во Германикеја, (денешниот град Караманмараш во Турција) во областа [[Комагена]] во северна [[Сирија]], на границата меѓу Византиското Царство и Арапскиот калифат. Уште како дете тој бил преселен заедно со својата фамилија од Јустинијан II во Тракија (695 година), како дел од империјалната политика на населување на напуштените балкански провинции.
 
Младиот Лав бил пастир заедно со својот татко, кога соборениот цар Јустинијан II патувал кон Цариград (705 година) за повторното негово заземање на престолот со бугарска помош. Лав му подарил 500 овци за неговите војници. Од благодарност Јустинијан го прогласил за спатариј (Spatharios), офицер во царската гарда. Така тој ја започнал својата воена кариера. Лав учествувал во воени походи во северен Кавказ, каде по крајот на походот, царот [[Анастасиј II (владетел)|Анастасиј II]] го назначил за стратег ([[713]]- [[715]]<ref>[http://www.bbkl.de/l/Leon_III.shtml BBKL],</ref>) или воено-административен началник на источната војска која броела околу 15,000 војници во тема [[Анадолија (тема)|Анадолија]].