Разлика помеѓу преработките на „Клара Асишка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 6 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: била родена → е родена
с (→‎Литература: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite book → Наведена книга)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: била родена → е родена)
 
 
== Животопис ==
Клара билае родена во 1194 година во [[Асизи]]. Потекнувала од аристократски род, и како таква била предодредена за политички брак. Во осумнаесеттата година побегнала од таквиот живот и станала следбеник и близок пријател на [[Франциск Асишки]]. Го засакала животот во сиромаштија и во 1212 година се затворила во строгиот манастир Св. Дамјан во близина на Асизи. Со помош на Франциск, Клара основала женски францискански ред - [[клариси]]. Со години се борела протива папската курија да го прифатат правилото на Св. Бенедикт за монахињи и да бара извор на приходи за манастирот на кои би можела да се потпре. Два дена пред нејзината смрт, [[Папа Александар IV|папата Александар]] го одобрил правилото кое таа го составила и кое го нагласувало францисканското начело на лично и заедничко сиромаштво, но кое се спроведува во затворено опкружување.
 
За Клара имало бројни легенди меѓу кои и онаа која опишува дека Клара успеала да ги истера [[Сарацени]]те кои го нападнале Асизи носејќи во рацете пиксида, сад за хостии Католичката црква ја слави Клару на 11 август.

Прегледник