Разлика помеѓу преработките на „Живко Фирфов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 25 бајти ,  пред 3 месеци
с
Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден
(Дополнување на творештвото.)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден)
 
|Instrument =
|Genre =
|Occupation = [[композитор|Композитор]], [[етномузиколог]], [[диригент]], музички деец
|Years_active =
|Label =
== Животопис ==
 
Живко Фирфов биле роден во [[Велес]] каде и го завршил основното училиште, музичка школа завршил во [[Белград]] во [[1931]] година по што се вработил како диригент во Земун<ref name="nsocom">[http://www.socom.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=1407:-1906-1984&catid=45:2008-11-26-13-19-05&Itemid=129&lang=mk Сојуз на композиторите на Македонија]</ref>. Во [[1939]] година ја објавил својата прва етномузиколошка студија во списанието „Музика“, за интерпретација на македонската народна песна и за [[Мелографија|мелографската]] постапка при нејзиното собирање. По [[Втората светска војна]] се вратил во [[Скопје]] каде работел како шеф на Отсекот за уметност во Одделението за култура, уметност и други културни врски со другите народи при [[АСНОМ]], шеф е на отсекот за народна музика во [[Радио Скопје]]. Особено бил ангажиран во создавањето на Ансамблот за народни игри и песни на Македонија [[Танец (ансамбл)|„Танец“]]. Како шеф на Одделението за народна музика и кореографија при Фолклорниот институт на [[СР Македонија]] и негов директор овозможува збогатување на музичката фонотека која остава широки можности за научни проучувања на македонскиот музички фолклор. До крајот на својот живот бил дописен член на Меѓународното фолкорно друштво [[ИФЦМ]] во [[Лондон]] и бил почесен претседател на секторот за Балкански игри при [[Меѓународното друштво за народни игри]] во Лондон, преку која функција овозможува широко промовирање и презентирање на македонскиот музички фоклор во целиот свет.
 
== Творештво ==

Прегледник