Борка Велески: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Форматна исправка, replaced: ) е макед → ) — макед
Нема опис на уредувањето
с (Форматна исправка, replaced: ) е макед → ) — макед)
| националност =
}}
'''Борка Јованов Велески – Горанов''' ({{роден во|Прилеп}}, {{роден на|||1912}} - [[Мукос]], {{починал на|14|септември|1942}}) е македонски комунист, учесник во [[НОБ]]. Бил прогласен за [[народен херој]] на [[20 декември]] [[1951]] година.<ref>„Народни херои од Македонија“, Наша книга, Скопје, 1973, стр. 81</ref>
 
== Помеѓу двете светски војни ==
== НОВ ==
[[File:Биста - Борка Велески - Левата.JPG|thumb|Биста на Борка Велески - Левата во Могилата на непобедените]]
Пред [[Априлска војна|Априлската војна]], често е повикуван на воена вежба. Од [[1940]] година веќе е член на [[Комунистичка партија на Југославија|Комунистичката партија на Југославија]].<ref>„Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 256 стр.</ref> Командата во која служел го открива и намерава да го предаде на Воениот суд.
 
По окупацијата, стапил во првата партизанска чета на [[Селечка Планина]] на [[12 септември]] [[1941]] година. Бидејќи бил пешадиски командант, тој е војнички најподготвен партизан во четата. Обучува млади борци кои на [[11 октомври]] го [[Ден на востанието на Македонија|нападнаа]] Прилеп.
 
Во текот на 1941 па до септември 1942 година Велески учествува во многу акции на партизаните. Како командант на прилепскиот [[Велешки партизански одред „Димитар Влахов“|одред „Димитар Влахов“]], во мај 1942 станува познат како Горанов.

Прегледник