Јохан Тарчуловски: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е макед → ) — макед
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ) е макед → ) — макед)
| website =
}}
'''Јохан Тарчуловски''' ({{роден во|Љубанци}}, {{роден на|17|ноември|1974}}) е македонски бранител, поранешен инспектор за придружба во Службата за обезбедување на [[претседателот на Македонија]] [[Борис Трајковски]] и во [[војната во Македонија во 2001 година]], обвинет и осуден од обвинителството на [[Хашкиот трибунал]] за повреди на законите и обичаите на војувањето на [[12 август]] [[2001]] година во село [[Љуботен (Скопско)|Љуботен]] (член 7/1 од Статутот на Трибуналот, за кривични дела наведени во член 3 – наредување, планирање, поттикнување, помагање или поддржување убиство, смислено уништување градови и села и сурово постапување).
 
== Животопис ==

Прегледник