Разлика помеѓу преработките на „Бенџамин Френклин“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 10 месеци
с
→‎Теорија за бран на светлината: Исправка на датумски формат, replaced: тероија → теорија
с (→‎Теорија за бран на светлината: Исправка на датумски формат, replaced: тероија → теорија)
===Теорија за бран на светлината===
Френклин бил, покрај неговиот современик Леонард Ојлер, единствениот голем научник кој ја поддржал тероијататеоријата на Кристијан Хајгенс за бран на светлината, која била игнорирана од останатите членови на научната заедница. Во 18-иот век Њутновата корпусклурана теорија се сметала за точна; но само до моментот кога Јанг го прави својот познат експеримент во 1803, каде сите научници биле уверени во теоријата на Хајгенс.<sup>[51]</sup>
===Метеорлогија===

Прегледник