Разлика помеѓу преработките на „Њу Орлеанс“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 4 месеци
с
→‎top: Исправка на датумски формат, replaced: јануари, 1 → јануари 1
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Локација на → Местоположба на)
с (→‎top: Исправка на датумски формат, replaced: јануари, 1 → јануари 1)
 
'''Њу Орлеанс''' ({{lang-en|New Orleans}}, {{lang-fr|La Nouvelle-Orléans}}) е главно [[САД|американскo]] пристанише, најголемиот град во [[Луизијана]] и центар на [[Њу Орлеанс метрополенска област|градската област Њу Орлеанс]].
 
Њу Орлеанс се наоѓа во југоистокот дел на Луизијана, на [[Мисисипи (река)|реката Мисисипи]]. Градот се граничи со парохиите [[Сент Тамани Парохија, Луизијана|Сент Тамани]] (север), [[Сент Бернард Парохија, Луизијана|Сент Бернард]] (исток), [[Плакмин Парохија, Луизијана|Плакмин]] (југ), и [[Џеферсон Парохија|Џеферсон]] (југ и запад).<ref>{{Наведена мрежна страница | url=http://geology.com/county-map/louisiana.shtml | title=Louisiana Parish Map with Administrative Cities| accessdate=2008-03-18}}</ref><ref name="citycharter">{{Наведена мрежна страница | url=http://cityofno.com/portal.aspx?portal=1&tabid=9 | title=Home Rule Charter of the City of New Orleans as amended through 1 јануари, 1996 | date=1996-01-01 | accessdate=2008-03-18}}</ref> [[Пончартрејн (езеро)|Езерото Пончартрејн]], од што има дел во градот, се наоѓа северно од градот и [[Бороње (езеро)|езерото Бороње]] се наоѓа на истокот од градот.<ref name="citycharter"/>
 
Градот е именуван по [[Филип II Орлеански]], Регентот на Франција, и е познат за негово мултикултурализам наследство<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.neworleansonline.com/neworleans/multicultural/multiculturalhistory/index.html | title=Multicultural History | accessdate=2008-04-26}}</ref> кујна, архитектура, музика,<ref name="pbsjazz">{{Наведена мрежна страница

Прегледник