Разлика помеѓу преработките на „Стари Анови (Белче)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: средниот вексредниот век
с (Замена со исправна предлошка, replaced: Инфокутија Археомак → Инфокутија Археолошко наоѓалиште во Македонија, македонска археологија-нику)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: средниот вексредниот век)
}}
 
'''Стари Анови''' — [[археолошко наоѓалиште]] во [[демирхисарско]]то село [[Белче]]. Претставува [[населба]] од [[Македонија во средниот век|средниот век]]. Се наоѓа на околу 100&nbsp;м од селото, од левата страна на патот [[Битола]]-[[Кичево]], каде се зачувани траги од објект и два бунари за вода.<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069</ref>
 
==Поврзано==

Прегледник