Разлика помеѓу преработките на „Југоисточен Регион“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
mk.wikipedia.org/wiki/Југоисточен_регион
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Flagicon → знамеикона)
(mk.wikipedia.org/wiki/Југоисточен_регион)
 
Регионот ги опфаќа Струмичко-радовишката и Гевгелиско-Валандовската котлина, односно сливното подрачје на Струмичката река и долното сливно подраќје на реката Вардар. Неговата површина е 2.739 квадратни километри или 11 проценти од територијата на Република Македонија.
 
Главен центар на регионот е градот [[Струмица]].
 
== Општини ==
718

уредувања

Прегледник