Црвена Нива: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎Родови: Ставен интерпункциски знак, replaced: следното родословие → следното родословие:
с (→‎Родови: Јазична исправка, replaced: се знаела следната генеологија → се знаело следното родословие)
с (→‎Родови: Ставен интерпункциски знак, replaced: следното родословие → следното родословие:)
Црвена Нива било македонско село.
 
Родови во селото биле: ''Николовци (1 к.) и Стојановци (2 к.)'' биле основачи на селото Црвена Нива, првите дошле од селото [[Долно Гратче|Долно Градче]], а вторите од селото [[Пашаџиково]]. Во родот ''Николовци'' се знаело следното родословие: Трајан (жив на 63&nbsp;г. крајот на 50-тите) Велко-Никола-Ганчо, предокот кој се доселил; ''Ѓоргевци (3 к.)'' доселени биле од селото [[Јастребник]]; ''Дојчиновци (3 к.)'' биле најмлад род во селото, доселени биле исто така од селото [[Јастребник]].<ref>{{Наведена книга|title=Кочанска Котлина|last=Трифуноски|first=Јован|publisher=МАНУ|year=1970|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref>
 
== Општествени установи ==

Прегледник