Разлика помеѓу преработките на „Влада Урошевиќ“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 106 бајти ,  пред 3 месеци
Промена на скенираната фотографија од енциклопедијата на МАНУ во инфокутијата со многу поквалитетна (слободна) верзија на Тиверополник
(Промена на скенираната фотографија од енциклопедијата на МАНУ во инфокутијата со многу поквалитетна (слободна) верзија на Тиверополник)
{{Инфокутија за писател
| name = Влада Урошевиќ
| image = Влада УрошевиќУрошевиќ2.jpg
| imagesize = 200п
| alt =
== Книжевно творештво ==
[[Податотека:Влада Урошевиќ 1.jpg|мини|180п|Урошевиќ во 2018 година]]
[[Податотека:Влада Урошевиќ2.jpg|мини|180п|Влада во 2019 година]]
Влада Урошевиќ е еден од најзначајните претставници на македонскиот [[модернизам]], фокусиран врз истражување на чудесното, [[фантастика|фантастичното]] и [[надреализам|надреалното]].
Покрај со пишување, Урошевиќ се занимавал и со преведување. Така, познати се неговите препеви на песни од руските поети: [[Пушкин]], [[Лермонтов]], [[Сологуб]], [[Каменски]], [[Хлебников]], [[Мајаковски]], [[Пастернак]] итн.<ref name="XVII 2013">"Рускиот орден "Сергеј Есенин" за Влада Урошевиќ", ''Дневник'', број 5293, година XVII, петок, 18 октомври 2013, стр. 20.</ref>

Прегледник