Црвена Нива: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Родови: Јазична исправка, replaced: се знаела следната генеологија → се знаело следното родословие
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Демографија: Сменето со македонски апостроф, replaced: К'нчов → К’нчов)
с (→‎Родови: Јазична исправка, replaced: се знаела следната генеологија → се знаело следното родословие)
Црвена Нива било македонско село.
 
Родови во селото биле: ''Николовци (1 к.) и Стојановци (2 к.)'' биле основачи на селото Црвена Нива, првите дошле од селото [[Долно Гратче|Долно Градче]], а вторите од селото [[Пашаџиково]]. Во родот ''Николовци'' се знаелазнаело следнатаследното генеологијародословие Трајан (жив на 63&nbsp;г. крајот на 50-тите) Велко-Никола-Ганчо, предокот кој се доселил; ''Ѓоргевци (3 к.)'' доселени биле од селото [[Јастребник]]; ''Дојчиновци (3 к.)'' биле најмлад род во селото, доселени биле исто така од селото [[Јастребник]].<ref>{{Наведена книга|title=Кочанска Котлина|last=Трифуноски|first=Јован|publisher=МАНУ|year=1970|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref>
 
== Општествени установи ==

Прегледник