Разлика помеѓу преработките на „Минато“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.450 бајти ,  пред 12 години
+
(+)
(+)
[[Image:Maximov Everything In the Past.jpg|thumb|320px|[[Василиј Максимов]], „Сè е минато“ (1889).]]
'''Минатото''' е делот од [[време]]то кој веќе се случил;<ref>Hegeler, E. C., & Carus, P. (1890). [http://books.google.com/books?id=3KoLAAAAIAAJ Монист]. La Salle, Ill. [etc.]: Published by Open Court for the Hegeler Institute. page 443. </ref> и е спротивно на [[иднина]]та.
 
==Преглед==
Минатото е во спротивност и на [[сегашност]]а. Исто така се смета за конгломерат на настани што се случиле во одреден момент од [[време]]то, внатре во рамките на континуумот [[време-простор]]. Ваквиот концепт е во тесна врска и со [[теоријата на релативноста]] на [[Ајнштајн]]. Минатото е главна тема на истражување во науките како: [[историја]], [[археологија]], [[археоастрономија]], [[хронологија]], [[геологија]], [[историја на јазикот]], [[право]], [[палеонтологија]], [[палеоботаника]], [[палеогеографија]], [[палеоклиматологија]] и [[космологија]].
 
Луѓето го запишуваат минатото уште од древни времиња, па излегува дека една од карактеристиките на луѓето е дека тие се способни да го запишат своето минато, да се сетат на него, да ја планираат иднината врз основа на минатото и да теоризираат за минатото.
 
 
 
==Види исто така==

Прегледник