Разлика помеѓу преработките на „Новогодишна ноќ“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
 
=== Франција ===
ФранзузитеФранцузите ја нарекуваат Новогодишната ноќ „''la Saint-Sylvestre''“. Празнувана е со славење кое се нарекува ''Réveillon de la Saint-Sylvestre''. Традиционално овој празник вклучува јадење како паштета (''foie gras''), морска храна (школки) и шампањ. Прославата може да биде едноставна, приватна вечера со пријателите и фамилијата или многу полуксузен бал (''une soirée dansante'').
 
На 1 јануари се споделуваат бакнежи и честитки помеѓу пријателите и фамилијата, со традиционалниот поздрав: „Добра година, среќа, здравје, љубов и пари“. Некои Французи јадат десерт направен од сладолед.
 
Овој празничен период завршува на 6 јануари (''The Twelfth Night'') за Богојавление или ''Jour des Rois''. На овој ден тие го прославуваат „Мудриот Чове“, јадејќи од традиционалната торта (''la galette des rois''), најчесто со листови од лиснато тесто, полнети со бадемова паста. Тортата содржи грав и мали кинески знаци, кој и да ги пронајде ќе одбере свој партнер и ќе биде крал или кралица, кои кеќе носат златна хартија во форма на круна. Оваа традиција мозе да трае и до 2 недели.
 
=== Холандија ===
Шпанската нова година (''Nochevieja'' или ''Fin de Año'' на шпански, ''Cap d'Any'' на каталонски, ''Nit de Fi d'Any'' на валенсијски, ''Cabo d'Anyo'' на арагонски) најчесто се прославува со семејна вечера, со јадење на ракчиња или јагнешко. Шпанската традиција говори дека носењето на нов црвен долен веш на Новогодишната вечер носи добра среќа. Вистинското одбројување првично се следи од часовникот на врвот на зградата ''Casa de Correos'' на плоштадот ''Puerta del Sol'' во [[Мадрид]]. Традиција е да се јадат 12 грозја по едно на секое отчукување на часовникот. Оваа традиција своите почетоци ги бележи во 1909, кога одгледувачите на грозје во Аликанте го смислиле ова како начин за ослободување од вишокот грозје кои тие го произвеле таа година. Денеска скоро секој Шпанец ја следи таа традиција, а 12-те грозја станаа синоним за новата година.
 
Откако часовникот кеќе означи полноќ, луѓето си честитаат и наздравуваат со шампањ или со пенливо вино. По завршувањето на семејната вечера и јадењето на грозјата, многу млади луѓе присуствуваат на новогодишни забави во пабови, дискотеки и други слични места (овие забави се нарекуваат ''cotillones de nochevieja'' бидејќи шпанскиот зборезбор ''cotillion'' се однесува на забавни украси како конфети, капи и слично). Забавите обично траат до следниот ден и ги има од мали, лични прослави па сè до огромни прослави во хотелски простории за конвенции. Следното утро рано, луѓето се собираат за традиционалниот зимски појадок односно топло чоколадо и лиснати теста.
 
== Јужна Америка ==
Анонимен корисник

Прегледник