Разлика помеѓу преработките на „Новогодишна ноќ“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
Повеќето Филипинци практикуваат одредени суеверија за време на дочекот на Новата година. Некои од овие суеверија се: Носењето на облека со округли шари, за кои се верува дека носат пари и среќа или друга шарена облека за која се верува дека следната година ќе биде безгрижлива; фрлањето парички точно на полноќ се верува дека ќе ја зголеми благосостојбата во годината што следува; тропањето со парички во метална кутија додека се оди околу куќата, скокајќи високо за што се верува дека ќе придонесе за физичкото здравје и висина се исто така дел од суеверијата; Филипинците испуштаат гласни звуци преку картонски или пластични свирки кои ги нарекуваат „торотот“, трескање на железни садови и палејќи огномети и пиротехника, за кои се верува дека ќе ги избркаат лошите духови и злите сили.
 
Во урбаните населени места има многу новогодишни прослави на кои има одбројување, кои се организирани од приватни лица со помош на локалните власти. На овие забави има спектакуларни огномети на кои присувствуваатприсуствуваат многу луѓе. Главната новогодишна прослава се одржува на Манила беј.
 
== Европа ==
 
=== Австрија ===
Во [[Австрија]] Новата година најчесто се прославува со семејството и пријателите. Точно на полноќ сите телевизиски и радио канали го пренесуваат звукот на Пумерин (звонотоѕвоното од катедралата на Св. Стефан во [[Виена]]) и веднаш потоа се пренесува „''Donauwalzer''“ од [[Јохан Штраус]] на кој многу луѓе танцуваат на улица или на забави. Голем број на луѓе се собираат на улиците на Виена, каде општинската влада организира серија сцени на кои свират голем број бендови и оркестри. Огномети се одржуваат од страна на општинската влада и од страна на самите граѓани.
 
=== Англија ===
Часовниците го одбележуваат преминот кој се случува на полноќ на Новогодишната вечер, со тоа што прославата во [[Лондон]] се фокусира на часовникот сместен во кулата во палатата на Вестминстер или општо позната како Биг Бен. Прославувањето е емитирано од страна на ББЦ во [[Англија]] и [[Велс]]. За време на Новогодишната вечер во 2010 година се проценува дека 250.000 луѓе се собрале да проследат огномет околу ЛодонскотоЛондонското Око кое за таа прилика за првпат било наместено да работи на музички траки од најголемите Англиски бендови како Блур, Битлси, Квин и слично.
 
Прославувањето во [[Лондон]] продолжува на 1 јануари со Новогодишната парада која се одржува годишно сè од 1987, а во 2011 се одбележи 25 години од своето одржување, вклучувајќи повеќе од 10,000 музичари, навивачки и други изведувачи. Други поголеми прославувања се одржуваат во градовите [[Манчестер]], [[Бирмингем]], [[Ливерпул]], [[Лидс]] и [[Нјукасл]]. Бидерфорд кој се наоѓа во северен Девон е исто така познат по своето прославување на Новата година со одржување на карневал со свечени фустани сместен на и околу Стариот мост со тоа што само еден свирач свири проследено со огномет на полноќ.
Во [[Белгија]] Новогодишната вечер се нарекува ''Sint Sylvester Vooranvond'' или Вечерта на [[Папа Силвестер I|Свети Силвестер]]. Се одржуваат семејни забави наречени ''réveillon''. На полноќ сите се бакнуваат и разменуваат честитки за среќа и наздравуваат во чест на отсутни роднини и пријатели. Градовите, кафулињата и рестораните се пренатрупани.
 
1 јануари се нарекува ''Nieuwjaarsdag'' и децата подаруваат празнични честитки со златни ангелчиња, обоени рози и венци од цвекињацвеќиња на родителите, кумовите и сето тоа на декоративна хартија за која штеделе за да ја купат. БелгијскитеБелгиските фармери исто така им посакуваат Среќна нова година на своите животни.
 
=== Германија ===
ГермнацитеГерманците ја нарекуваат новата година Силвестер бидејќи 31 декември е ден на гозба на [[Папа Силвестер I|Свети Силвестер]]. Од 1972 година неколку германски телевизиски станици вршат пренос на кратка комична изведба на англиски јазик (снимена од страна на Западно германска телевизија во 1963) наречена „Вечера за еден“. Една реченица од скечот „Истата процедура како и секоја година“ станала ударна фраза во [[Германија]].
 
Секоја година [[Берлин]] е домаќин на една од најголемите прослави на Нова година во цела [[Европа]] на која присуствуваат преку милион луѓе. Главната точка на вечерта е Бранденбуршката Порта каде се сместени огнометите. Германците имаат репутација на луѓе кои трошат многу голема сума на пари за огномети и петарди и затоа се гледаат огномети низ текот на целата вечер. Кога часовникот ќе удри на полноќ на Силвестер, германците наздравуваат со Сект (германско пенливо вино) или пак шампањ.
 
''Bleigießen'' е уште една германска традиција за нова година кадештокаде што се предвидуваат иднините со помош на испотеното олово паднато во ладните води. Други традиции за среќа се допирањето на чистач на оџаци или тој чистач да ве намачка со малку пепел на вашето чело за добра среќа и здравје. Традиционално се јадат крофни наполнети со желе со или без алкохол. Конечно за среќа се јаде и едно мало марципанско прасе.
 
=== Данска ===
Прославата обично започнува неколку часови пред полноќ и вообичаениот поздрав е: „Поздрави ја старата година“, памтејќи ги најважните моменти во изминатите дванаесет месеци. Пет минути пред полноќ, повеќето граѓани го следат новогодишното обраќање на Претседателот пренесуван на ТВ екраните или да се следи популарното шоу „Плав огномет“, но традиција е и да се очекува звонењето на часовниот од Кремељ кој е пренесуван преку радијата и ТВ станиците.
 
Послените дванаесет секунди од старата година, Русите молчеливо ги замислуваат своите желби за следната година. Подоцна наздравуваат со шампањ за време на богата вечера, каде што тие се забавуваат гледајќи концерти. Некои луѓе сакаат да присувствуваатприсуствуваат на огномети, некои ги посетуваат своите роднини и пријатели. Бидејќи 30-ти и 31-ви декември се работни денови, мнозина имаат организирани забави на работните места. Обично 31 декември граѓаните седат дома со пијателите. Постои старо суеверие, доколку првиот гостин (особено ако е неочекуван) на 1 јануари е маж, годината ќе биде исполнета со благосостојба. Русите се трудат Новата година да ја започнат без долгови.
 
=== Србија ===
Анонимен корисник

Прегледник