Тасос: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 23 бајти ,  пред 1 година
с
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Thasos.jpg|мини|Сателитска снимка на Тасос од април 1993 г.]]
 
Највисоката точка на Тасос е планината [[Ипсарио]], со 1.204206 м. Главните земјоделски производи на островот се [[мед]] и [[маслиново масло]], како и [[вино]], а застапени се и одгледувањето на [[овца|овци]] и [[коза|кози]], како и рибарството. Во другите гранки спаѓаат дрвосечачката индустрија и туризмот. Рударската индустрија вклучува [[олово]], [[цинк]] и [[мермер]], особено во областа Панагија каде што една од планините близу [[Тракиско Море|Тракиското Море]] има голем каменолом. На југот на островот пак, постоел каменолом во античките времиња. Најважната гранка од сите, сепак, е [[туризам|туризмот]]. Тасос има неколку училишта, лицеј, гиманизија, црква и плоштад.
 
== Општина Тасос ==

Прегледник