Разлика помеѓу преработките на „Јован Оливер“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка на врска, replaced: рква (објект) → рква (градба)
с (→‎Извори: Правописна исправка, replaced: пред се → пред сè)
с (→‎top: Јазична исправка на врска, replaced: рква (објект) → рква (градба))
| деца = ''Крајко, Даница, Дамјан, Видослав, Дабижив, Гусин, Русина и Оливера''
}}
'''Јован Оливер''' (~[[1310]]-[[1356]]) — еден од најмоќните и најбогати феудалци во Српското царство во времето на [[цар]] [[Стефан Душан|Душан]]. Неговите феудални владенија се наоѓале во [[Источна Македонија]] и во негова сопственост се наоѓале рудниците [[Саса]] и [[Злетово]]. Како ктитор се јавува на неколку [[Црква (објектградба)|цркви]] и манастири во [[Македонија]].
 
== Првите години ==

Прегледник