Прејди на содржината

Крушица (Кичевско): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
 
Селото Крушица е населено со православни Македонци. Сите родови во селото се доселенички.<ref name=":0" />
 
 
Според истражувањата на [[Јован Трифуноски]] во 1960-тите години родови во селото се: ''Бурџиовци'' (7 к.), најстар род во селото и основачи на денешната Крушица. Доселени се од некое село во [[Тетовско]] во 1820 година; ''Здравевци'' (4 к.), доселени се одма после родот ''Бурџиовци'', доселени се од раселениот град [[Закамен]], [[Малесија]]; ''Крстевци'' (11 к.), доселени се после родот ''Здравевци'', т.е. околу 1830 година, доселени се од некое село во [[Гостиварско]], го знаат следното родословие: Софе (жив на 74&nbsp;г. во 1961 година) Никодим-Петре-Крсте, основачот на родот кој се доселил.